Sinoplu İş Adamları Derneği

SİAD Başkan’ı Rafet Orhan’ın Sinop Sıcak Haberle Yapmış Olduğu Röportajı

SEVMEK GÜZEL KELAM’DIR VELAKİN İSPAT İSTER.

Sinop kamuoyunun en yakından takip ettiği yaptıkları projeler ve ortaya koydukları vizyon ile taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanan birlik beraberlik ve dayanışma içerisinde İstanbul’da Sinop iş dünyasına yön veren Emlak ve Gayrimenkul sektöründe İstanbul ve Marmara bölgesinin markası haline gelen Yeşil Vadi Arsa Ofisi ve İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı ve Sinoplu İş Adamları Derneği (SİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Orhan ile gündemdeki önemli konuları konuştuğumuz bir söyleşi gerçekleştirdik. Başkan Orhan mütevazi kişiliği ve samimi ev sahipliğinde bizi Küçükçekmece’de bulunan şirket merkezinde ağırlarken sorularımıza açık ve net bir şekilde cevap vererek kamuoyunun kafasındaki soru işaretlerini de gidermiş oldu. Bu güzel sohbetin manşetini de başkan atmış oldu. Sinop için kalbi heyecanla çarpan herkese seslenen Başkan Orhan, Sinop’a olan sevgimizi gelin sözde bırakmayalım derken Mevlana’nın güzel bir deyişiyle Sinop kamuoyuna seslendi;
“SEVMEK GÜZEL KELAMDIR VELAKİN İSPAT İSTER”

Sinop Sıcak Haber: Sayın Rafet Orhan öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Rafet Orhan: Ben Rafet Orhan ,1961 yılında Sinop Ayancık Bakırlı Zaviye köyünde doğdum. Malum memleketimizde iş imkanlarının kısıtlı olması sebebiyle bir çok Sinoplu hemşehrimiz gibi 1973 yılında İstanbul’a geldim. Çeşitli sektörlerde çalıştıktan sonra 1999 yılında halen ticaretimize devam ettiğimiz Yeşil Vadi Arsa Ofisi ile inşaat ve emlak sektörüne girerek kendi iş yerimi kurdum. Uzun yıllardır sivil toplum örgütlerinde görevler aldım. Sinop’tan ve Sinoplulardan hiç kopmadım. Memleketime ve hemşehrilerime hizmet etmek anlamında farklı sivil toplum örgütlerinde yönetim kurulu üyeliği, yönetim kurulu başkanlığı gibi farklı görevlerde bulundum. Halen İstanbul Sinopspor başkan yardımcılığı ve Sinoplu İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevim devam ediyor.Evli ve dört çocuk babasıyım.

Sinop Sıcak Haber: SİAD Başkanlığı göreviniz devam ediyor özellikle sizin başkanlığınız döneminde çok önemli çalışmalar yapıldı. SİAD ve çalışmaları hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz?

Rafet Orhan: Sinoplu İş Adamları Derneği en köklü sivil toplum kuruluşlarından birisi. 1995 yılından beri Sinop’a Sinopluya hizmet ediyor. Öncelikle hayatını kaybeden Sinoplu İş Adamlarına ve kıymetli başkanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Hayatta olanlara da sağlık sıhhat diliyorum. Bakın SİAD öyle köklü bir kuruluştur ki burada herkes bu işi bir adım ileriye götürmek için çaba sarfetmiştir. Kırgınlık küslük kötü söz yoktur burada. Bu yıl düzenlediğimiz iftar yemeğimize tüm eski başkanlarımız aileleriyle katıldı. Geçmişten günümüze derneğimize hizmet eden herkes oradaydı bu birlik ve beraberlik maalesef sivil toplum örgütlerimizin çoğunda yok. İşte onun için Rafet Orhan olarak hep birlik beraberlik hep sevgi diyorum. Sevginin ve birlikteliğin olduğu her yerde başarı vardır. Ben buna inanıyorum.

Sinop Sıcak Haber: Tam bu noktada şunu sormak istiyorum genellikle sizin yaptığınız faaliyetlerde sağcısı,solcusu, milletvekili valisi tüm kamuoyu bulunuyor ve herkesi kucaklayan etkinlikler yapıyorsunuz bunu neye bağlıyorsunuz?

Rafet Orhan: Bakın biz herkese eşit mesafede duruyoruz. Şemsiyemizin altında sevdası Sinop olan herkese yer var. Kararlarımızı ortak akıl felsefesiyle alıyoruz. Bizim kimseyle problemimiz yok. Kararlarımızı etkinliklerimizi tüm yönetim kurulumuzla istişare ederek planlıyoruz. Komisyonlarımız etkin çalışıyor ben değil biz anlayışıyla hareket ettiğimiz içinde başarı kendiliğinden geliyor. Bu yüzden de tüm kamuoyu ve sivil toplum örgütleri olumlu bakıyor bize her konuda destek alıyoruz.

Sinop Sıcak Haber: Faaliyetler ve çalışmalardan bahsederken vermiş olduğunuz öğrenci burslarına özellikle değinmek istiyorum. Bu konuyu çok önemsediğinizi bizzat biliyorum. Bu konudaki çalışmalar ne durumda?

Rafet Orhan: Biz SİAD olarak en büyük yatırımın geleceğe olan yatırım olduğunu biliyoruz. Bu yüzden gençleri ve onlara yönelik projeleri destekliyoruz. Burslarımız yükseköğrenimde okuyan Sinoplu ve burası çok önemli ihtiyaç sahibi gençlerimize yönelik bir sosyal sorumluluk projemiz. 170 öğrenciye tamamen İş Adamları Derneği üyesi kıymetli arkadaşlarımızın kendi öz kaynaklarıyla verdiği burslar bunlar. Sizin aracılığınızla bu güzel çalışmaya destek olan tüm iş adamı arkadaşlarıma huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu sayıyı daha da artırmak istiyoruz. Bu yönde çalışmalarımız var. Bu burslar belirlenirken bir komisyon toplanıyor ve en çok ihtiyacı olan gençlerimiz değerlendirilerek bu liste oluşuyor. 2000’den fazla müracaat oluyor çok zorlanıyoruz açıkçası bu konuda tüm sivil toplum örgütlerini ve imkanı gücü olan herkesin bu yönde çalışma yapmasını istiyoruz. Burs verip okuttuğumuz gençlerin iş sahibi olması içinde bir komisyonumuz çalışma yapıyor ve bu gençlerimizin işe yerleşmesini sağlıyoruz. Bu konu bizim için çok önemli burada çok dua aldığımızı düşünüyoruz.

Sinop Sıcak Haber: Çok ses getiren bir 1000 hanede 1000 Ramazan etkinliğiniz var bu çalışmadan biraz bahsedebilir misiniz?

Rafet Orhan: Bu etkinliğimiz de bizim en çok önemsediğimiz sosyal sorumluluk projelerimizden birisi. Bunu iki yıl önce 1000 Hanede 1000 Ramazan ismiyle başlattık. Sinop’taki ihtiyaç sahibi 1000 aileye hazırlattığımız Ramazan erzaklarını ulaştırdık. Geçtiğimiz yıl Sinoplu İş Adamlarımızın değerli katkılarıyla bu rakamı 1500 koliye çıkardık ve Sinop Valiliği Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile ortaklaşa hareket ederek devletimizin bizzat tespit ettiği ailelere 1130 Ramazan erzak kolisini Sinop Valiliğimiz bizim adımıza ulaştırdı. Yine Sinop Valiliği Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile ortaklaşa yaptığımız çalışmada il müdürlüğüne bağlı 170 aileye ramazan yardımlarımızı ulaştırdık. İstanbul’daki derneklere de 250 erzak kolisini ulaştırarak bu çalışmamızı tamamladık. Bu yıl bu rakamı daha da yukarılara çıkararak etkinliğimizi devam ettirmek istiyoruz. Bu ailelerimizin hiç birini tanımıyoruz hiçbir isme biz karışmadık. Sinop Valiliğimizin uygun gördüğü ailelelere yardımlarımız gitti. Bu etkinliğe emeği geçen tüm işadamlarımıza Sinop Valiliği Sosyal Yardımlaşma Vakfı Yöneticilerine ve Sinop İl Sosyal Hizmetler Müdürümüze çok teşekkür ediyoruz.

Sinop Sıcak Haber: SİAD olarak düzenli toplantılarınızı yaparak da örnek teşkil ediyorsunuz? 15 günde bir toplantı yapmayı nasıl beceriyorsunuz? Yılda 3 defa toplanamayan sivil toplum kuruluşları var?

Rafet ORHAN: Bir işi severek yaparsanız bu işler olur. Zaten eğer düzenli toplantılarınızı yapamazsanız bu işleri yapamazsınız. SİAD ailesi olarak biz birbirimizi seviyoruz. 15 günde bir düzenli toplantılarımızı yapıyoruz. Yönetim Kurulu Üyelerimizi ve üyelerimizi iş yerlerinde ziyaret ediyoruz. Sürekli istişare halindeyiz. Bu işi önemsediğimiz için de toplantılarımızda aksamıyor bu istişareler sonucunda güzel işlere imza atıyorsunuz.

Sinop Sıcak Haber: SİAD olarak Sinop’tan da kopmadınız? Sinop ile ilgili projeler ve sosyal sorumluluk projelerine de destek veriyorsunuz?

Rafet ORHAN: Sinop bizim memleketimiz. Oradan kopmamız mümkün değil. Geçtiğimiz yıl yönetim kurulumuzla birlikte Sinop’u ziyaret ederek basın mensuplarıyla ve diğer kurumlarla istişarelerde bulunduk. Sinop için neler yapabilirizi konuştuk. Sinop Üniversitemizin düzenlediği Kore Gazilerimizi Anma Proğramı’na katılarak gazilerimizin yanında olduk. Onların tekerlekli sandalye ihtiyaçlarını karşılayarak onları destekledik. Ancak Sinop bizim için çok önemli. Sinop ile ilgili çalışmalara 2017 yılında ağırlık vereceğiz. Biz Sinop ile İstanbul’un birlikte hareket ettiğinde yapamayacağı iş olmadığını düşünüyoruz.

Sinop Sıcak Haber: SİAD olarak özellikle İstanbul’da sivil toplum örgütlerine de destek veriyorsunuz?

Rafet ORHAN: Sivil toplum örgütlerimiz derneklerimiz bizim olmazsa olmazımız. Yönetim Kurulu Üyelerimizle birlikte her türlü etkinlikte elimizden geldiğince gücümüz yettiğince derneklerin yanında olmaya çalışıyoruz. Keşkek gününden, dernek kahvaltısına eğitime katkı gecesinden kültürel etkinliklere her zaman derneklerin yanındayız. Yanında olmaya da devam edeceğiz. İstanbul Sinopsporumuza iş adamları derneği olarak destek veriyoruz. Yönetim Kurulumuzun bir çok değerli üyesi orada da yönetimde. İstanbul Sinopspor adında Sinopumuzu temsil ediyor biz bunu çok önemsiyoruz.Yüreği Sinop için atan herkese gönlümüz kapımız sonuna kadar açık.

Sinop Sıcak Haber: İstanbul Sinopspor demişken İstanbul Sinopspor üzerinden Sindef ile ilgili bir gerginlik yaşandı. Bu konuda herkes bir şeyler söyledi siz hiç konuşmadınız? Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Rafet ORHAN: Öncelikle bizim kimse ile bir sorunumuz yok bütün kurumlar bizim. Maalesef bu konuda olaylar kamuoyuna yanlış aksettirildi. İstanbul Sinopspor’umuza girişimlerimiz neticesinde Küçükçekmece Belediyesi tarafından bir tesis kazandırıldı. Bu tesis ile ilgili olarak Sİndef’in 25 metrekare bir yer talebi oldu. Bu konu ile ilgili de yönetim kurulunda bu talep değerlendirildi. Ve yönetim kurulunun neredeyse tamamına yakını bu talebi onaylamadı ve reddetti. Ancak bu kamuoyuna Rafet Orhan Sindef’e yer verdirtmedi olarak lanse edilmeye çalışıldı. İstanbul Sinopspor tüzel bir kişilik buranın bir yönetimi var. Benim tek başıma karar almam söz konusu değil. Şimdi ben Sİndef’ten bir talepte bulunsam Sayın Engin Kırmızıgül doğal olarak yönetimine soracak. Yönetim bunu kabul etmezse nasıl talep karşılanır. 90 tane derneği olan SİNDEF 25 metrekare yer için fırtına kopardı. Açıkçası yadırgadım. Özellikle son dönem Sindef Başkanının Sinopspor ile ilgili açıklamalarını da üzülerek takip ettim. Birlik beraberlik içinde olmamız gerekirken ayrıştırma yapılmasını doğru bulmuyorum. Bu konuda içim vicdanım rahat. Bizi bilen biliyor. Ama sizin aracılığınızla bu konuya da açıklık getirmiş oldum.

Sinop Sıcak Haber: Maltepe’de düzenlenen Sinop Günleri’nde de SİAD ve bir çok sivil toplum kuruluşu yoktu? Bu konu ile ilgili de çok şey yazıldı çizildi? Ama siz hiç konuşmadınız? Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Rafet ORHAN: Biz hiçbir konuda asla ben yada SİAD anlayışında olmadık. Bunu altını çizerek söylüyorum. Maltepe’de düzenlenen Sinop Günleri ile ilgili olarak bize bir davet gelmedi. Açıkça söylüyorum arkamızdan iş çevrildi. Sanki biz işin içindeymişiz gibi iş adamlarına maddi imkan sağlamak için gidildi. Her türlü yanlış iş yapıldı. Bunlarla ilgili basın açıklaması yaptık. Ancak beni en çok üzen şey şu oldu ki; bizim gibi birlik beraberlik ve Sinop için yanıp tutuşan insanları ayrımcı gibi bölen gibi göstermeye çalıştılar. Bizim olduğumuz yerde bölünme ayrışma olmaz olursa birlik olur beraberlik olur dayanışma olur. Kamuoyu zaten her şeyi açık açık gördü. Biz davet edilmedik hiçbir yerinde yoktuk organizasyonun. Birileri bizi orada görmek istemedi orada olmamamızı istemedi. Konu bundan ibarettir.

Sinop Sıcak Haber: Son dönemde yaşanan bu ayrımların sebebi nedir size göre? Ve İstanbul’daki Sinopluların birliği beraberliği için ne yapılmalı?

Rafet ORHAN: Makamlar ve mevkiler gelip geçicidir. Öncelikle güzel hizmetler yapmak için sivil toplum örgütlerinde görev alınmalı. Projeler ortaya konmalı. Siyasi yada makam mevkii için göreve gelen sivil toplum örgütleri yöneticileri dernekleri şahsi menfaatleri doğrultusunda idare etmeye çalışıyor. Layıkıyla görevini yapanları tenzih ediyorum. Birlik beraberlik sözde değil özde olmalı. Memleket sevdası olmayan kimse görev almamalı. Memeleketimize olan sevdamızı göstermeliyiz. Herkes gücü nispetinde. Mevlana hazretlerinin dediği gibi “Sevmek güzel kelamdır yalnız ispat ister” herkesin Sinop sevgisini ispat edecek tavırlarda olması lazım. Birlik beraberlik ve dayanışma içinde olursa Sinoplu’nun aşamayacağı engel yok. Bu bağlamda geçmiş dönemde tüm sivil toplum örgütleri birleşelim Sinoplunun gücünü göstermek daha fazla hakkımızı almak için bir yapı oluşturalım Sinop Eğitim Vakfını (SEV) kuralım dedim. Bu vakıf ile daha çok Sinopluya hizmet edelim. Daha fazla belediye başkanımız meclis üyemiz olsun siyasette etkin hale gelelim dedim.Bunu da o dönemde bir yerel kanalda açık açık ifade ettim. Bunu oturduk konuştuk ancak ikinci toplantıyı yapamadık. Ardından bizim dışımızda Sinop Eğitim Vakfı (SEV) kuruldu. Ancak toplumun her kesimini kapsamadığı için istenilen yerde değil maalesef. Bu çağrımı yaptığımda sivil toplum örgütü başkanlarının hepsi görevde isterseniz sorabilirsiniz ancak maalesef bir araya gelemedik.

Sinop Sıcak Haber: Çok önemli bir sey söylüyorsunuz? SEV kuruluşu sizin fikriniz miydi?

Rafet ORHAN: Evet isim hakkını bile almıştık. Sinoplu İş Adamları Derneği’nden bir arkadaşımıza isim hakkını bile aldırmıştık. Ancak daha sonra bu isimle bizim başlatmaya çalıştığımız daha geniş kapsamla kurmak istediğimiz vakıf kuruldu. Sinop Eğitim Vakfı’na çalışmalarında başarılar diliyorum ancak keşke o dönem istediğimiz gibi yapabilseydik bugün 250 değil belki 1000 öğrencimize burs verebilirdik başka hizmetler yapabilirdik.

Sinop Sıcak Haber: Son olarak Sinop Sıcak Haber takipçilerine neler söylemek istersiniz?

Rafet ORHAN: Sinop Sıcak Haber benimde ilgiyle takip ettiğim alan çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Birlik beraberlik ve dayanışma içerisinde Sinoplunun üstesinden gelemeyeceği sorunu yoktur. Yeter ki birbirimizi sevelim birbirimize güvenelim. Ben memleketimi ve insanlarımı çok seviyorum. Sinoplu iş adamları derneği ailesine bize bu hizmetleri yapabilmemiz için verdikleri destek samimiyet ve özveriden dolayı teşekkür ediyorum. Memleketimiz için doğru bildiğimiz şeyleri söylemeye devam edeceğiz. Herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum teşekkür ediyorum.

Sinop Sıcak Haber
Ufuk okcu

 

Manşet

Bülten

betlio giriş yap no1bahis giriş yap, no1 bahis giriş yap Pasaport kayıt, pasaport kaydı orjinal lisans